+372 521 1140
info@raketipood.ee


Uudised

OCT
15
2012

Ilutulestike faktid ja ajalugu

Mõned huvitavad faktid ja ajalootükid, et me teaksime, kust ja miks see kõik alguse sai…

Ilutulestike sünnimaaks on Hiina ja esimeste tulestike eelkäijatega tehti seal algust juba VII sajandil. Esimeste ilutulestike valmistamiseks kasutati 2000 aastat tagasi bambuse võrseid. Nende käsitlemisest tulenev heli ja põlemise suits pidi peletama halbasid vaimusid eemale.

Hiina on ka tänapäeval vaieldamatult suurim ilutulestike valmistaja, seal tuleb kuni 90% kogu maailma toodangust.

Esialgu kasutati ilutulestikes ainult valgeid ja oranže värvitoone. Keskajal hakati lisama erinevaid soolasid toonide tekitamiseks. Keerulisem värv toota on sinine.

Ilutulestiku rakett võib saavutada kiiruse kuni 250km/h ja lennata kuni 200m kõrgusele.

Säraküünla põlemistemperatuur on 15 korda kõrgem vee keemistemperatuurist, 3 kõrvuti põlevat säraküünalt tekitavat keevituspõletiga võrdse temperatuuri. Turvalisuse tagamiseks pane säraküünlad peale põlemise lõppu veeanumasse.

Sünteetilistes riietes olev staatiline elekter võib süüdata ilutulestiku pauguteid. Pauguteid valmistav personal kannab ainult puuvillaseid riideid.

Pooled kõikidest ilutulestikega seotud õnnetustest juhtuvad alla 16-aastastega. Selleks ei lubata müüa ilutulestikke alla 18. eluaasta ja patareisid (milles on rohkem kui 250 grammi efektainet) alla 21. eluaasta.

Enamik loomi kardab ilutulestikke, hoidke lemmikud aastavahetusel-pulmades toas ja vaadake, et neil oleks koht, kuhu soovi korral peitu pugeda.

Ilutulestikud on tõeliselt nauditavad, kuid seda ainult kõige tähtsama faktiga koos manustades – alati käsitleda hoolikalt ja pidades kinni turvanõuetest!
BY :
COMMENT : Off